Kaliteli İçerik ve Kaliteli İçerik Puanları

Sevgili Üyelerimiz,

Sitemiz üzerinde paylaşımlardan puan kazanabilmek için Kaliteli içerik oluşturmanızı istiyoruz. Fakat kaliteli içerikten kastımız tam olarak nedir? Kaliteli içeriklerden ne kadar puan kazanılabilir? Oluşturduğunuz her kaliteli içerikten puan kazanabilir misiniz? İşte sorularınızın cevapları:

Toluna Paylaşım Kuralları

Öncelikle sizlere hatırlatmak isteriz ki Toluna arkadaşlık ve dostluklar üzerine kurulmuş bir paylaşım sitesidir ve 13 yaşını doldurmuş her birey üye olabilir. Bunu dikkate alarak paylaşımlarınızda genç üyelerimize kötü örnek olabilecek paylaşımlar, dil, fotoğraf vb. kullanmamanızı, kullanacağınız dili özenle seçmenizi rica ediyoruz.

 • İçerisinde küfür, hakaret, mahremiyet, belirli bir bireye/kesime karşı nefret içeren ve teşvik eden paylaşımlar silinecektir. Bu tür paylaşımlar hesabınızın kapatılmasına sebep olacaktır.
 • Belirli bir konuda paylaşım yaparken heyacanınızı belirtmek veya dikkat çekmek için büyük harf kullanma gereksinimi duyabilirsiniz fakat Toluna Paylaşım Kurallarına göre gereksiz büyük harf kullandığınız içerikler moderatörlerimiz tarafından silinecek veya genel akıştan kaldırılacaktır.
 • Yoğun şekilde paylaşım yapmaktan kaçının. Bu şekilde yaptığınız paylaşımlar diğer kullanıcıların paylaşımlarının gerilerde kalmasına sebep olduğundan kaldırılacaktır. Yoğun paylaşım yaparak puan kazanabileceğini uman kullanıcılarımız için uyarımız: paylaştığınız içeriğin sayısı değil kalitesi daha önemlidir. 10 tane basit içerik paylaşacağınıza 1 tane sağlam bir konu paylaşır ve diğer kullanıcılarımızın da takdirini alırsanız içeriğiniz tarafımızdan puanlandırılacaktır. Site akışını meşgul eden kullanıcılarımız ekibimiz tarafından bir kere uyarılacak, bu durumun devam etmesi sonucunda kullanıcının hesabı kullanıma kapatılacaktır.
 • Paylaşımlarınızda reklam linkleri bulundurmanız veya diğer kullanıcıların kişisel bilgilerini sorgulamanız (email adresi, telefon numarası vb.), diğer kullanıcıların size ulaşmaları için kendi iletişim bilgilerinizi paylaşmanız vb. kesinlikle yasaktır. Bu tür paylaşımlar yapan kullanıcıların hesapları açılmamak üzere kapatılacaktır.

Bu tür linkler ve paylaşımlara tıklamak, bilgilerinizi paylaşmak vb. güvenliğinizi tehdit edici sonuçlar doğurabilir (para tuzakları, bilgisayar visürleri vb.) Kullanıcılarımızı bu tür paylaşımlara aldanmamaları için şiddetle uyarıyoruz.

Siyaset konularında paylaşımlar:

Siyaset ülkemizde çok hassas bir konu olduğundan siyasi içerikli paylaşımlarınız içeriğin bir kesime hakaret, tehdit ediyor olması, kullanıcılar arasında problem yaratabilecek olması vb. durumlarda Toluna Ekibi tarafından silinebilir/kaldırılabilir.

Kaliteli İçerik Öğeleri

Toluna Ekibi’nin aradığı özellikler

 • Bir içeriğin kaliteli sayılabilmesi için en büyük etken içeriğinizde bir fotoğraf veya video bulundurmanız. Fotoğraf veya video bulundurduğunuz içerikleriniz özellikle değerlendirmeye alınacaktır.
 • Paylaşımlarında dil bilgisi kurallarına uymanız. Noktası, virgülüne kadar harika olmayabilirsiniz fakat ‘yapıyo…’, ‘gelirmisiniz’ gibi basit hatalar moderatörlerimizin filtrelerine yakalanabilir…
 • İçeriklerinizin popüler olması veya kullanıcılarımız tarafından ilgi görmesi. Bunun için yapabilecekleriniz.
  • Paylaşımınıza fotoğraf veya video eklemek
  • Sıra dışı, ilgi çekici konuları ele almak
  • Aşağıda belirtilenler gibi sık sık tekrar eden ve kullanıcılarımız tarafından da ‘sıkıcı’ bulunan konuları paylaşmamak:

 

 1. Hangi mevsimi tercih edersiniz?
 2. Hangi takım şampiyon olur?
 3. Hangi siyasi partiye oy verirsiniz?
 4. ve bunun gibi sık sık tekrar eden konular
 • Paylaşımlarınızın yalnızca mini anketler değil, konu, değerlendirme veya düello arasında çeşitlilik göstermesi.
 • Oluşturduğunuz anketlerde cevapların evet/hayır’dan daha yaratıcı/farklı olması
 • Paylaştığınız konularda bir sayfadan kopyala/yapıştır içerikler değil, kendi yorumunuzun bulunması
 • İçeriklerinizin ‘sarı araba’ ‘yeşil bahçeli ev’ gibi basit açıklamalardan daha nitelikli açıklamalara sahip olması.

Bu kadar açıklama ne kadar zor görünse de kesinlikle zor değil!

Örnek paylaşımlar:

Kaliteli İçerik Puanları

Kaliteli paylaşımlarınız moderatörleriiz tarafından 100-500 puana kadar ödüllendirilmektedir.

Bazı kullanıcılarımızın paylaşımları üzerinden daha fazla puan aldığı gözünüze çarpmış olabilir. Bu kullanıcılarımız ekibimiz tarafından Toluna İçerik Yaratıcısı Programına alınmış olan kullanıcılarımızdır ve paylaşımları özel olarak ödüllendirilir.

Ekibimizin bu program dahilinde aldıkları üyelerde aradıkları özellikler:

 • uzun zamandır sadık Toluna üyesi olmaları
 • sık sık kaliteli ve diğer kullanıcılarımızın ilgisini çeken paylaşımlarda bulunmaları
 • Toluna’da sevilen ve toplulukla uyum içerisinde olmalarıdır.

 

Ekibimiz paylaşımlarınızda sizleri ödüllendirmek ve problemlerinizde sizlere yardım etmek için buradadır. Sorularınız, şikayetleriniz ve yorumlarınız için sitemizin ‘iletişim‘ bölümünden ekibimize bir mesaj göndermeniz yeterlidir.

Güzel günler, keyifli paylaşımlar dileriz!

Toluna Ekibi

%d blogcu bunu beğendi: