Bu Mayıs ve Haziran aylarında, gökyüzü birbirinden ilginç astronomik olaylar görülmesi bekleniyor.

Gökbilimcilerin bildirdiğine göre 20 Mayıs’ta Güneş tutulması, 5 Haziran’da da, Venüs’ün de dahil olacağı bir “mikro-Güneş tutulması” yaşanacak.

İlk tutulma, Çin’den Pasifik boyunca Amerika’nın batısına kadar gözlemlenebilir olacak. Bu tutulmayı özgün kılan, Ay’ın Güneş’i tam olarak kapatamayacak olması. Bu yüzden tutulmayı izleyenler, gökyüzünde büyük bir ateşten yüzük görecekler.

Tutulma Doğu Asya, Büyük Okyanusun kuzey kısımları ve Amerika Birleşik Devletlerinin batı kısımlarını kat eden kırmızıyla çizilmiş 240 – 300 km genişliğindeki tutulma hattından halkalı olarak izlenebilecek. Bu tutulma, mavi çizgilerle taralı çok geniş bir alan içinde kalan Asya , Büyük okyanus ve Kuzey Amerika’nın büyük kısmında parçalı tutulma olarak izlenebilecek. Tutulmanın parçalı evresi Türkiye bölge saati ile 23:56’da başlayacak. Halkalı tutulma Ay’ın gölgesinin Türkiye saati ile 01:07’de Çin’in güney bölgesine düşmesiyle başlayacak. Doğuya doğru hareket eden gölge yaklaşık 3 saat 33 dakika sonra 04:39’da Dünya’yı terk edecek. Saat 02 :52’de Ay’ın gölgesi Büyük Okyanus üzerindeyken (49o05.7′ Kuzey enlemi, 176o16.5′ Doğu boylamı) en uzun tutulma süresi ve en büyük örtülme gerçekleşecek. Burada halkalı tutulma 5 dakika 46 saniye sürerken, örtülmede %94 ile en büyük değerine ulaşacak. Tutulma 05:49’da parçalı tutulmanın sona ermesiyle bitmiş olacağı öngörülüyor.

Haziran’daki tutulma ise, aynı zamanda “Venüs transiti” olarak da biliniyor ve daha nadir rastlanan bir gökyüzü hareketi. Nitekim, bir sonraki transit için 2117’yi beklemek gerekiyor.Bu tutulmayı izleyenler Güneş’in önünden siyah bir lekenin geçtiğini görecekler. Bu olayın Asya-Pasifik bölgesinden iyi izlenebileceği belirtiliyor.

Toluna

%d blogcu bunu beğendi: